Zimowe kwiaty pojawiają się z dnia na dzień, zupełnie niespodziewanie. Łatwo je zauważyć, gdyż wyróżniają się na tle spowitej śniegiem przestrzeni. Kwitnące zimą byliny i krzewy nie tylko zachwycają swoim wyglądem – niektóre z nich wydzielają również intensywną woń. Poniżej przedstawiamy niektóre z gatunków roślin, które wspaniale rozkwitają zimową porą.
Wrzośce – to niewielkie krzewinki osiągające maksymalnie 40 cm. Często zakwitają już w grudniu, nawet znajdując się jeszcze pod śniegiem, choć większość gatunków zakwita w lutym i marcu. W zależności od odmiany kwitną na ciemnopupurowo, różowo, filetowo oraz biało. Wrzośce sprawdzają się świetnie na wrzosowiska i są mniej wymagające od innych roślin wrzosowatych.
Ciemiernik – niektóre z jego gatunków kwitną już przed świętami Bożego Narodzenia, z tego powodu nazywane bywają różą Bożego Narodzenia. Ich kwiaty są różnokolorowe – białe, różowe, ciemnoczerwone. Ciemiernik jest długowieczną rośliną, odporną ma mrozy, lubiącą stanowiska półcieniste lub zupełnie zacienione.
Kalina wonna – krzew osiągający do 3 m wysokości. Kwitnie na przełomie lutego i marca, a w czasie łagodnych zim może wypuszczać kwiaty nawet w grudniu i styczniu. Kwiaty w pąkach mają różowy odcień, natomiast po rozwinięciu są białe. Wydzielają słodki, przyjemny zapach, więc możemy sadzić je niedaleko wejść do budynków. Kalina wonna jest rośliną niewymagającą i odporną na mróz.
Jaśmin nagokwiatowy – to dekoracyjna roślina, która zaczyna kwitnąć na początku października. Wypuszcza kwiaty stopniowo aż do kwietnia, z przerwami w czasie mrozów, które – jeśli są silne – mogą spowodować opadnięcie kwiatostanów. Kwiaty koloru żółtego pojawiają się pojedynczo na pędach pozbawionych liści. Ponieważ pędy krzewu są wiotkie, należy zapewnić im odpowiednią podporę i przymocować je do niej.
Oczar pośredni – skrzyżowanie oczaru omszałego i japońskiego. Pierwsze kwiaty podziwiamy od stycznia, rzadziej od grudnia. Przybierają, w zależności od odmiany, postać frędzelków w kolorze żółtym, pomarańczowym lub delikatnie zaczerwienionym. Kwiaty oczaru pośredniego, podobnie jak omszonego, charakteryzuje dodatkowo słodki zapach.
Zimokwiat wczesny – to liściaste drzewo dorastające do 2 m wysokości. Dzięki dzwonkowatym, żółtym kwiatom uchodzi za roślinę bardzo dekoracyjną. Pojawiają się one w lutym (jeśli zima nie była zbyt sroga) lub w marcu. Zimokwiat jest odporny na temperatury do -20° Celsjusza. To roślina niewymagająca, chociaż najlepiej rośnie w pełnym słońcu.
Dereń jadalny – to drzewo o jadalnych owocach, które zakwita w marcu. Jego kwiaty są żółte i drobne, jednak licznie zebrane w baldachy. Ich pojawienie się uważane jest za zwiastun końca zimy. Roślina ta nie ma szczególnych wymagań, dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, jest także całkowicie mrozoodporna.
Wawrzynek wilczełyko – krzew o wonnych kwiatach dorastający do 1-1,5 m wysokości. Pierwsze kwiaty mogą pojawiać się już w styczniu, choć najczęściej możemy podziwiać je w lutym. Mają różowy kolor i są drobne, ale licznie pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Wawrzynek jest całkowicie odporny na ujemne temperatury, lubi stanowiska półcieniste lub całkiem zacienione, raczej chłodne. Nie przycinamy go i nie przesadzamy.
Wierzba – wierzby zakwitają w marcu, wśród nich wierzba iwa, wawrzynkowa czy Smitha. Wszystkie wierzby są drzewami światłolubnymi, lubią wilgotne gleby, ale niektóre gatunki zniosą także podłoże suche i piaszczyste. Kwiaty wierzby – owłosione bazie lub kotki – rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści.
Leszczyna pospolita – zakwita w lutym, gdy na pozbawionych liści gałęziach pojawiają się długie kotki (bazie), stanowiące pokarm dla budzących się z zimowego snu pszczół.