Produkty

Rośliny przepowiadające pogodę

Rośliny przepowiadające pogodę

Wiele z naszych ogrodowych gatunków roślin można nazwać przepowiadającymi pogodę. Określenie to wynika z faktu, ze poszczególne rośliny wykazują szczególną wrażliwość na zamiany warunków atmosferycznych, informując nas tym sam o nadchodzącej zmianie pogody.

zamknięty kwiat tulipan Obserwując świat roślin jesteśmy w stanie zauważyć wiele zjawisk, które możemy uznać jako zapowiedź nadchodzącej aury. Wynikają one z biologii roślin i ich przystosowania do warunków, w których żyją. Dzięki nim możemy przewidzieć zmiany pogody nawet na kilka tygodni przed ich nadejściem. Oto jakie zjawiska w świecie roślin pozwalają nam wysnuć wnioski na temat warunków atmosferycznych.

Ruchy

Bardzo powszechnym i łatwo zauważalnym zjawiskiem jest tzw. fototropizm – reakcja na światło, która objawia się wyciąganiem i kierowaniem ku słońcu kwiatów i liści rośliny, a także otwieraniem kielichów kwiatowych. W przypadku zachmurzenia czy opadów deszczu kielichy zamykają się. Takie zachowanie roślin dostrzeżemy w przypadku gazanii czy osteosperum. Do składania liści i płatków kwiatów dochodzi także o zmierzchu. W tym wypadku proces ten nazywany jest nyktynastią – w tym czasie rośliny (np. groch, maciejka) przechodzą w nocny spoczynek. Podobne zachowanie dostrzeżemy u gwiazdnicy pospolitej i kurzyśladu – gdy po nocnym spoczynku kielichy ich kwiatów są otwarte, możemy spodziewać się pogodnego dnia. Odwrotnie w przypadku rozchodników – jeśli ich kwiaty nie składają się na noc, a pozostają rozchylone, oznacza to deszczowy poranek.

Innym przykładem ruchów zauważalnych u roślin jest termonastia, czyli reakcja na zmianę temperatur, która objawia się szybkim wzrostem pędów, wąsów czy kwiatów. Niektóre gatunki roślin (np. krokus, tulipan) reagują już w przypadku jej wzrostu o 1 stopień Celsjusza – otwierają wtedy swe kwiaty i szybko wzrastają. Obniżenie temperatury prowadzi z kolei do zamknięcia kielichów.

Fiolki, malwy, nagietki, koniczyna czy stokrotki zwijają swe liście i płatki kwiatów nawet na kilka godzin przed opadami deszczu – nawet wtedy, gdy na niebie nie widać jeszcze chmur. Liście zwieszają także kasztanowce i czeremchy, paprocie przed deszczem zwijają je ku górze, a zapowiedzią słońca są liście zwinięte ku dołowi.nasiona maciejki

Gutacja

To kolejne zjawisko, które pozwala przewidzieć zbliżającą się zmianę aury. Polega ono na uwalnianiu przez szparki w liściach nadmiaru płynu (roztworu substancji organicznych), co jest reakcją na podwyższną wilgotność powietrza panującą przed deszczem. Jeżeli wiec na liściach fuksji czy poziomki dostrzeżemy niewielkie kropelki cieczy, możemy przypuszczać, że niebawem spadnie deszcz. Gutacja u klonów czy wierzb pojawia się nawet na kilka dni przed przewidywanymi opadami.

Zapach

Niektóre z roślin, np. akacje, wiciokrzewy czy porzeczki, gdy zanosi się na deszcz, zaczynają wydzielać intensywniejszą niż zazwyczaj woń. Zjawisku temu towarzyszą szeroko rozpostarte płatki kwiatów, a w przypadku akacji także rój zwabionych silnym zapachem owadów.

Wśród wszystkich roślin najwcześniejszą zapowiedź pogody daje brzoza. Jeżeli jej liście rozwiną się wcześniej niż liście olchy, oznacza to zapowiedź ciepłego lata. Gdy liście jako pierwsza wypuści olcha, możemy spodziewać się chłodnego i deszczowego sezonu wakacyjnego.

Ukazujące się jesienią zimowity oznaczają, że zima nadejdzie za cztery tygodnie, a intensywnie i gęsto kwitnąca przez całe lato dziewanna sugeruje, że należy przygotować się na wyjątkowe mrozy.

Data publikacji: 19.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny przepowiadające pogodę