Rozchodnik hiszpański, zwany również sinym, jest byliną z rodziny gruboszowatych, która osiąga ok. 5-10 cm wysokości. Wytwarza płożące pędy, na których osadzone są sino-zielone listki. Rozrasta się w gęste kobierce, które w lecie, w czerwcu i lipcu, okrywają się małymi, drobnymi kwiatkami – cechują je różowe wierzchołki i białe nasady. Rozchodnik hiszpański najchętniej wykorzystywany jest do obsadzania skalniaków i murków, jednak z powodzeniem sprawdzi się także na rabatkach czy skarpach oraz na otwartej przestrzeni, zadarniając nawet duże powierzchnie. Co ciekawe, może być także stosowany do wypełniania szczelin pomiędzy płytkami, a także jako okaz doniczkowy, porastający płaskie pojemniki.
Rozchodnik hiszpański zyskał sobie wielu zwolenników przede wszystkim ze względu na łatwość uprawy i brak szczególnych wymagań co do warunków, w jakich rośnie. Najlepszym dla niego miejscem jest stanowisko ciepłe i słoneczne, chociaż przyjmie się także w innych miejscach. Rośnie najlepiej na suchej, przepuszczalnej i piaszczystej glebie – podłoże jałowe i ubogie w wodę jest dla niego najlepsze – ale również pod tym względem jest bardzo tolerancyjny. Należy unikać jedynie sadzenia go w wyjątkowo wilgotnej ziemi.
Rozchodnik hiszpański jest rośliną zimozieloną i w mrozoodporną – dobrze znosi niskie temperatury i choć można go okrywać na zimę, to jednak nie jest to konieczne.
Również rozmnażanie rozchodnika hiszpańskiego jest zadaniem bardzo łatwym. Najprostszym sposobem jest podział rośliny: dokonujemy go zwykle jesienią lub wiosną – wystarczy w tym celu podzielić jedną dużą kępę na kilka mniejszych. Możemy także zdecydować się na pobranie pędów i ukorzenienie ich.
Rozchodnik, jako roślina o bardzo małych wymaganiach i dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, stanowi doskonały przykład okazu idealnego do zasadzenia na wielu rożnych powierzchniach. Jego dekoracyjność, którą zawdzięcza przede wszystkim charakterystycznym liściom, wpływa na estetykę ogrodowej przestrzeni – szczególnie wtedy, jeśli zasadzimy go w towarzystwie rozchodników innych gatunków.