Produkty

Rozchodnik hiszpański – co warto o nim wiedzieć

Rozchodnik hiszpański – co warto o nim wiedzieć

Rozchodnik hiszpański nie pochodzi z Hiszpanii, jak wskazuje jego nazwa. Przywędrował z południowo-wschodnich części naszego kontynentu, by stać się chętnie stosowaną w naszym kraju rośliną ogrodową. Co należy widzieć o nim wiedzieć, by z powodzeniem uprawiać go na własnej działce?

Rozchodnik hiszpański, zwany również sinym, jest byliną z rodziny gruboszowatych, która osiąga ok. 5-10 cm wysokości. Wytwarza płożące pędy, na których osadzone są sino-zielone listki. Rozrasta się w gęste kobierce, które w lecie, w czerwcu i lipcu, okrywają się małymi, drobnymi kwiatkami – cechują je różowe wierzchołki i białe Rozchodniknasady. Rozchodnik hiszpański najchętniej wykorzystywany jest do obsadzania skalniaków i murków, jednak z powodzeniem sprawdzi się także na rabatkach czy skarpach oraz na otwartej przestrzeni, zadarniając nawet duże powierzchnie. Co ciekawe, może być także stosowany do wypełniania szczelin pomiędzy płytkami, a także jako okaz doniczkowy, porastający płaskie pojemniki.

Rozchodnik hiszpański zyskał sobie wielu zwolenników przede wszystkim ze względu na łatwość uprawy i brak szczególnych wymagań co do warunków, w jakich rośnie. Najlepszym dla niego miejscem jest stanowisko ciepłe i słoneczne, chociaż przyjmie się także w innych miejscach. Rośnie najlepiej na suchej, przepuszczalnej i piaszczystej glebie – podłoże jałowe i ubogie w wodę jest dla niego najlepsze – ale również pod tym względem jest bardzo tolerancyjny. Należy unikać jedynie sadzenia go w wyjątkowo wilgotnej ziemi.

Rozchodnik hiszpański jest rośliną zimozieloną i w mrozoodporną – dobrze znosi niskie temperatury i choć można go okrywać na zimę, to jednak nie jest to konieczne.

Rozchodnik hiszpańskiRównież rozmnażanie rozchodnika hiszpańskiego jest zadaniem bardzo łatwym. Najprostszym sposobem jest podział rośliny: dokonujemy go zwykle jesienią lub wiosną – wystarczy w tym celu podzielić jedną dużą kępę na kilka mniejszych. Możemy także zdecydować się na pobranie pędów i ukorzenienie ich.

Rozchodnik, jako roślina o bardzo małych wymaganiach i dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, stanowi doskonały przykład okazu idealnego do zasadzenia na wielu rożnych powierzchniach. Jego dekoracyjność, którą zawdzięcza przede wszystkim charakterystycznym liściom, wpływa na estetykę ogrodowej przestrzeni – szczególnie wtedy, jeśli zasadzimy go w towarzystwie rozchodników innych gatunków.

Data publikacji: 23.12.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rozchodnik hiszpański – co warto o nim wiedzieć