Projekt. Aby praca w ogrodzie nie wymagała wiele wysiłku, najlepiej stworzyć przemyślany projekt zielonej przestrzeni. Tutaj warto wybrać rodzime, niewymagające rośliny, a także dobierać je biorąc pod uwagę rodzaj gleby, jaką posiadamy w ogrodzie i stopień zacienienia. Odpowiednio dobrane rośliny będą stanowiły niewymagającą ozdobę ogrodu.
- Ci, którzy lubią wdzięk naturalnych łąk, mogą stworzyć efektowny, dziki ogród, który zasiedlą naturalne, niewymagające częstej pielęgnacji rośliny. Jeśli wybieramy gatunki jednoroczne, zdecydujmy się na te, które rozsieją nasiona, dzięki czemu za rok pojawią się kolejne okazy. Poza tym warto decydować się na rośliny wieloletnie, niewymagające przycinania czy wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
- Półprodukty. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, nie musimy poświęcać wiele czasu na wysianie trawy i oczekiwanie na jej wzrost – można to przyspieszyć stosując gotową trawę z rolki lub też maty rozchodnikowe, które nie wymagają koszenia.
- Pożegnajmy się z chwastami. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas przeznaczony na odchwaszczanie, warto zastosować agrowłókninę i agrotkaninę, a także ozdobne kamienie lub żwir, które zapewnią estetyczny wygląd przy niewielkim wysiłku.
- Trawnik bliski ideałowi. Aby zachować idealnie przycięty trawnik przy minimalnym wysiłku z naszej strony, warto wybrać kosiarki o dużej szerokości koszenia i dobrej mocy, albo też automatyczne roboty koszące. Do rozległych terenów warto wykorzystać wygodne i bardzo wydajne kosiarki samojezdne.
- Ergonomiczne narzędzia. Wszelkie narzędzia ogrodowe powinny mieć ergonomiczną budowę, wygodną rączkę i dobre wyprofilowanie, tak aby praca z ich pomocą była wygodna. Pamiętajmy, aby sprzęt był sprawny i dobrze przechowywany – dzięki temu będzie nam służył przez wiele sezonów.
Przydatne narzędzia. Warto także zadbać o narzędzia, które w znaczący sposób usprawnią pracę. Czynności, które do tej pory zajmowały nam wiele czasu, teraz będą bardzo proste.
- Dmuchawa spalinowa lub elektryczna – pozwoli szybko usunąć resztki skoszonej trawy, liście, a także zamieść ścieżki ogrodowe. Wybierając urządzenie, które ma wymienne funkcje dmuchawy lub odkurzacza zyskamy większą funkcjonalność i zaoszczędzimy miejsce potrzebne do przechowywania dwóch osobnych urządzeń.
- Ergonomiczne nożyce do cięcia żywopłotów – spalinowe, akumulatorowe lub elektryczne pozwolą na szybkie przycięcie przydomowych krzewów i żywopłotów. Warto wybierać urządzenia na wysięgniku lub teleskopowej rączce, a także te, które umożliwiają pracę w pionie i poziomie.
- Rozdrabniacz do liści i gałęzi – dzięki niemu można szybko uporać się z resztkami po pracach pielęgnacyjnych, a do tego przemieloną masę możemy użyć do kompostu lub ściółkowania.
- Zamiast szpadla warto wybrać ergonomiczną glebogryzarkę elektryczną lub spalinową. Pozwoli ona na szybkie przekopanie i spulchnienie nawet bardzo wymagającej gleby. Do tego sprawnie wypieli międzyrzędzia na kwietniku czy w ogrodzie warzywnym.
- Siewnik – to bardzo przydatne urządzenie, które ma zastosowanie zarówno latem jak i zimą. Latem pozwala na szybkie zasiewanie nawet rozległych terenów, a wybierając siewnik z funkcją nawożenia dodatkowo równomiernie rozprowadzimy nawóz. Za to zimą urządzenie to pozwoli na wygodne rozprowadzenie piasku i soli po uczęszczanych ścieżkach i podjazdach.