Produkty

Sposoby wysiewu warzyw

Sposoby wysiewu warzyw

Sposób wysiewu roślin w naszym ogrodzie będzie miał wpływ na ich wzrost, podatność na choroby i możliwość rozwoju chwastów. Dotyczy to zwłaszcza warzyw, do których musimy mieć bezpośredni dostęp, by w miarę ich rozwoju dbać o nie i działać bezpośrednio po tym, kiedy zauważymy na ich liściach, pędach i owocach niepokojące zmiany.

Warzywa w naszym przydomowym ogrodzie lub na działce wysiewane są w zależności od preferencji poszczególnych gatunków i niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w różnych stadiach wzrostu roślin. Z uwagi na to rozróżniamy: siew rzutowy, rzędowy, taśmowy, pasowy, punktowy i gniazdowy. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Siew rzutowy – jego najlepszym przykładem, choć dalekim od świata warzyw, jest równo obsadzony trawnik. Stosuje się go jednak również w przypadku warzyw, Wysiewzwłaszcza tych hodowanych pod osłonami. Ten typ siewu utrudnia, a często nawet uniemożliwia, dotarcie do poszczególnych roślin w celu przeprowadzenia na nich zabiegów pielęgnacyjnych.

Siew rzędowy – w przeciwieństwie do powyżej opisanego, możliwe jest w jego przypadku dotarcie do roślin w każdej fazie wzrostu, na przykład w celu wytrzebienia chwastów, które wyrosły w towarzystwie warzyw. Kierunek siewu zwykle wyznaczony jest przez kształt działki czy ogrodu – może być on na przykład równoległy wzdłuż ściany domu, tarasu czy ogrodzenia. Warto jednak wiedzieć, że aby rośliny były jednakowo oświetlane przez słońce i nie rzucały cienia na siebie nawzajem, najbardziej Łopatkakorzystny jest kierunek północ-południe.

Siew taśmowy – najczęściej stosowany jest w uprawie wielkotowarowej, dotyczy uprawy marchwi, cebuli, buraków i pietruszki. Dzięki jego zastosowaniu rośliny mają maksymalnie długi kontakt ze światłem słonecznym, a ilość cienia rzucana na sąsiadujące sadzonki jest znikoma.

Siew pasowy – dzięki temu sposobowi możliwa jest pielęgnacja roślin i zbiór plonu. Stosuje się go w przypadku pietruszki, marchwi, cebuli czy grochu.

Siew punktowy – stosowany jest w przypadku nasion dużych i wartościowych, a także roślin, które nie tolerują przesadzania. Dzięki siewowi punktowemu nasiona są stosowane oszczędnie i możliwy jest bezpośredni dostęp do każdej z roślin: słoneczników, kukurydzy, fasoli, łubinu, bobu, grochu czy szparagów.

Siew gniazdowy – polega na wysiewaniu w niewielkiej odległości od siebie poszczególnych grup nasion, najczęściej stosowany jest w przypadku bobu, fasoli i ogórków.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby wysiewu warzyw