Produkty

Tulipany uprawiane w Polsce

Tulipany uprawiane w Polsce

Tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych w ogrodach na całym świecie. Nic dziwnego, bowiem mają one swój niezaprzeczalny urok, któremu trudno się oprzeć. Tulipany świetnie prezentują się nie tylko w ogrodach, ale również na rabatkach czy w miejskich parkach.

tulipany cięteTulipany należą do rodziny liliowatych, a rodzaj tulipa liczy ponad 120 gatunków i kilkanaście tysięcy odmian. Ciągle pojawiają się również odmiany nowe. Bez wątpienia cechą charakterystyczną tulipanów jest ich nieprzeciętna uroda, jednak mają one także szereg innych zalet. Nie bez znaczenia jest, że są to kwiaty powszechnie dostępne, dosyć tanie i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Ponadto bogactwo odmian zapewnia każdemu dostosowanie ich do własnej estetyki.

Rodzaje tulipanów

Wybierając tulipany do ogrodu, mamy pełną dowolność. Odmian jest na tyle dużo, że na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Tulipan Acumanita – zaliczany jest do najstarszych hybryd, czyli roślin, które powstały ze skrzyżowania ze sobą dwóch odmian. Acumanita jest to bardzo ciekawą odmianą, jednak dosyć wymagającą, dlatego niespecjalnie poleca się ją początkującym. Charakterystyczną cechą są długie i spiczaste płatki o czerwono-żółtej barwie. Hodowany na słonecznym i suchym podłoży jest w stanie osiągnąć nawet 50 centymetrów wysokości.

Tulipany peoniowe  – są jednymi z bardziej dekoracyjnych odmian, z wyglądu przypominają popularne piwonie. Zakwitają w drugiej połowie maja. Najbardziej znane odmiany to Angelique, Up Star, Miranda, Casablanca i Orange Princess.

Tulipany papuzie – cechą charakterystyczną tej odmiany są duże, postrzępione, a często również powyginane dwubarwne kwiaty. Zakwitają dosyć późno, bo dopiero pod koniec maja. W porównaniu do innych gatunków są bardzo wysokie – mogą osiągnąć nawet 60 cm. Do tej grupy zaliczamy m.in. odmiany Black Parrot, Rococo, Texas Gold, White Parrot oraz Fantasy.tulipany papuzie

Tulipany Crispa – odmiana ta została wyhodowana stosunkowo niedawno, jednak cieszy się już ogromną popularnością. Zakwita w maju i dorasta do wysokości 40-50 centymetrów. Poznamy ją po postrzępionych na końcach płatkach.

Mieszańce Darwina – bardzo popularne ze względu na swoją odporność na choroby i szybkie rozmnażanie, znajdują zastosowanie przede wszystkim w ogrodach kwiatowych. Ich znakiem rozpoznawczym są duże, owalne i błyszczące kwiaty, najczęściej jednokolorowe. Zakwitają w połowie kwietnia i mogą mieć nawet 60 cm wysokości. Najpopularniejsze odmiany to Apeldoorn, Golden Apeldoorn, Apeldoorn Elite oraz Oxfrod (jedna z najbardziej cenionych odmian tulipanów).

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.04.2016
Tulipany są przepiękne! I łatwe w uprawie, więc ja mam ich pełno w ogrodzie. Jeszcze muszę cebule papuzich zakupić, bo się ostatnio w nich zakochałam.

Ocena i komentarz dla:

Tulipany uprawiane w Polsce