Produkty

Turzyca włosista

Turzyca włosista

Pochodząca z antypodów turzyca włosista stanowi malownicze uzupełnienie różnych form roślinnych, jakie sadzimy w naszym ogrodzie. Jej długie i gęste, wijące się liście nie tylko zwracają uwagę swoją zwiewnością, ale wydają łagodny szum przy wietrze, który nimi faluje. Jak należy przygotować miejsce, w którym będzie wzrastać?

Chociaż gatunków turzycy, także prawnie chronionych, w naszym kraju mamy około stu, wygląd turzycy włosistej jest od nich odmienny. Preferuje ona podobne warunki jak jej polskie, dalekie kuzynki: wilgotne tereny, na których często gości słońce. Pochodzi z Nowej Zelandii, a w naszych warunkach pogodowych radzi sobie bardzo dobrze.

TurzycaZ tej racji, że lubi stanowiska półcieniste i nasłonecznione, możemy ją eksponować w ogródkach skalnych. Jeśli skalniak uformowany jest w formie wzniesionej, turzyca włosista będzie się prezentować okazale zarówno zasadzona w grupie po jednej, wystawionej na działanie promieni słonecznej jego stronie, jak i jako pas kęp okalający całość porośniętego rozmaitymi roślinami pagórka. I w jednym, i w drugim przypadku będzie dobrze widoczna – jej gęste, długie i wąskie, poskręcane na końcach liście (jakie posiada odmiana Frosted Curls) swoim kształtem odbiegają od innych gatunków, które tworzą całość skalniaka.

Aby dobrze rosnąć, oprócz właściwego stanowiska, należy zapewnić turzycy również odpowiednio wilgotną glebę. Powinna ona być przepuszczalna i wilgotna. Z tej racji oprócz ogrodu skalnego, który trzeba zasilać wodą, wzbogacić swoją obecnością może również okolice oczka wodnego – w tym wypadku nie będziemy musieli często jej podlewać. Pośród innych roślin lubiących wilgoć, swoim kolorem wpadającym w rudy odznaczać się będzie odmiana turzycy włosistej o nazwie Bronco. Jest też ona często widziana w ogrodach urządzonych na sposób japoński. To nie jedyne miejsca, w których rosnąca w kępach ozdobna trawa będzie eksponować swoją ulotną formę – nadaje się Trawa ozdobnarównież do zasadzenia w donicach i postawienia na balkonie, tarasie, a nawet na parapecie wewnątrz domu.

Małe wymagania co do gleby i stanowiska odpowiedniego do wzrostu to nie jedyne zalety nieskomplikowanej uprawy turzycy. Zimą potrzebuje ona jedynie okrycia, a dbałość o jej wygląd zapewni podcinanie raz do roku, wiosną, suchych liści, które w rozkrzewionej kępie nie będą przez cały sezon prezentować się dobrze. Bylina jest odporna na choroby, co jest stałą przypadłością pochodzących z egzotycznych miejsc okazów flory, a aby zapewnić jej składniki mineralne, zastosować należy nawóz mineralny wieloskładnikowy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Turzyca włosista