Produkty

Uprawa hortensji ogrodowej

Uprawa hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa z rodziny hortensjowatych to jeden z najpiękniej kwitnących krzewów, jaki możemy posadzić w swoim ogrodzie. Duże, kuliste kwiatostany ozdobią każdy zakątek na naszej działce, a na dodatek są bardzo trwałe, więc możemy wykorzystać je na kwiat cięty, który wzbogaci aranżację naszego domu.

hortensja w ogrodzieHortensja- opis

Hortensja ogrodowa to krzew dorastający do ok. 1 m wysokości. Ma duże, eliptyczne liście z połyskiem, które są piłkowane na brzegach. Jest to krzew, który przepięknie kwitnie. Wydaje duże, kuliste kwiatostany zbudowane ze sporych kwiatów płonnych oraz niewielkich kwiatów płodnych. Kwiaty pojawiają się od czerwca do września. Hortensja kwitnie na różowo lub niebiesko – w zależności od podłoża. Barwę różową, czerwonawą uzyskamy, sadząc hortensję na glebie o odczynie zasadowym, natomiast na ziemi bardziej kwaśnej kwiaty staną się niebieskie, nawet do fioletowych. Ta niesamowita cecha tej rośliny stawia ją w szeregu wyjątkowych krzewów, które należy polecić każdemu. Nie przekraczajmy jednak znacznie granicy pH 7, ponieważ wtedy krzewy są bardziej podatne na choroby.

Uprawa hortensji

Hortensja ogrodowa najlepiej radzi sobie na glebach przepuszczalnych i próchnicznych. Nie służą jej gleby ciężkie i gliniaste, na których potrafi zalegać woda. Krzew dobrze rośne na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Podczas planowania posadzenia hortensji pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie. Między krzewami zostawmy sporo miejsca, około 1,5 m, tak by dać im możliwość swobodnego rozwoju.

Podczas kwitnienia warto nawozić hortensję, aby wzbogacić podłoże, na którym rośnie. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe, sypkie lub płynne. Nawozimy kilka razy w sezonie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe nawozy skomponowane specjalnie na potrzeby tych roślin. Aby ich nie przenawozić, stosujmy się do zaleceń producenta zapisanych na etykiecie produktu.

Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również podlewanie. Jest to szczególnie istotne podczas suchych sezonów letnich. Hortensje nie lubią długiego braku wody, może to negatywnie wpływać na ich kwitnienie i rozwój liści, które potrafią w takich przypadkach usychać.

Po sezonie przycinamy przekwitłe kwiatostany oraz suche pędy i zaczynamy przygotowywać się do ochrony krzewu przed mrozem. Hortensje w surowe zimy potrafią przemarzać, dlatego po opadnięciu liści należy okrywać części przyziemne. Dobrze jest ją obsypać na dole np. torfem, a cały krzew okryć dodatkowo białą agrowłókniną. Po ustąpieniu wiosennych przymrozków zdejmujemy zimowe okrycie.

Podczas uprawy hortensji ogrodowej należy uważać na mogącą pojawiać się chlorozę liści. W przypadku jej występowania liście stają się jaśhortensja w odmianie doniczkowejniejsze lub żółkną, a unerwienie staje się mocno ciemnozielone. Jest to choroba pojawiająca się na glebach o zbyt wysokim odczynie. Warto wtedy zastosować np. torf, który zakwasi glebę i obniży jej pH.

Uważajmy także na szarą pleśń, plamistość liści czy mączniaka prawdziwego. Niestety czasami krzewy te nawiedzane są przez szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki, w szczególności przędziorek chmielowiec. Co jakiś czas zatem pooglądajmy dokładnie roślinę i sprawdźmy, czy nic jej nie dolega.

Zastosowanie

Hortensję ogrodową możemy posadzić jako główny element rabaty, ponieważ to bardzo dekoracyjny krzew. Dla wzbogacenia możemy pod nim dodać małe byliny.

Roślina ta doskonale nadaje się do uprawy w donicach, co ułatwia jej ochronę podczas zimy. Zawsze możemy ją przenieść w cieplejsze miejsce.

Warto też dodać, że kwiaty hortensji idealnie nadają się na kwiat cięty. Długo utrzymują się w wazonie. Coraz częściej pojawiają się w wiązankach i innych dekoracjach kwiatowych podczas ślubów. Kwiaty możemy także ściąć i zasuszyć, dodając potem do suchych bukietów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uprawa hortensji ogrodowej