Produkty

Uprawa i pielęgnacja miltonii

Uprawa i pielęgnacja miltonii

Domowa hodowla storczyków zyskuje coraz większą popularność. Do tej pory podchodziliśmy do tych kwiatów z dużą rezerwą, gdyż nie byliśmy pewni, czy będziemy w stanie we właściwy sposób zadbać o te wymagające rośliny. Okazuje się, że pielęgnacja storczyka szybko wchodzi w nawyk, dzięki czemu jego pięknymi kwiatami możemy cieszyć się nawet 2-3 razy do roku. Podpowiemy zatem, jak zadbać o niebanalną odmianę tej rośliny, mianowicie miltonii.

mitonia w ogrodzieCzym jest miltonia?

Miltonia to południowoamerykański storczyk charakteryzujący się dużymi kwiatami przypominającymi bratki, przez co często nazywany jest również orchideą bratkową. Jej płatki najczęściej mają intensywnie czerwoną barwę, jednak zdarzają się również odmiany w kolorach białym, fioletowym czy różowym. Kwiat przez swoją wielkość wagowo jest nieodpowiedni dla cienkiej łodyżki, na której wyrasta. W związku z tym roślinę tę należy podeprzeć patykiem, aby mogła swobodnie rozłożyć swój ciężar, nie niszcząc zielonych części rośliny. Po zakwitnięciu kwiat utrzymuje się przez 1-2 miesiące, kiedy jednak przekwitnie, powinniśmy usunąć pęd kwiatostanowy, gdyż nie obrodzi on po raz drugi.

Uprawa i pielęgnacja

Podlewanie

Hodowanie miltonii wymaga szczegółowego dostosowania się do zaleceń ogrodników, ponieważ nieprawidłowo pielęgnowana roślina nie tylko nie zakwitnie, lecz również może wyschnąć lub zgnić. W związku z tym niezwykle istotne jest odpowiednie podlewanie storczyka. Do tego celu używamy letniej przegotowanej wody. Regularnie sprawdzamy wilgotność gleby i podlewamy w momencie, kiedy ziemia lekko przeschnie – storczyki lubią wodę, lecz jej nadmiar może zniszczyć roślinę. miltonia

Odpowiednie podłoże

Równie istotne jest przepuszczalne podłoże, które sprawi, że wilgoć dotrze do korzenia od każdej strony. W związku z tym podczas sadzenia rośliny powinniśmy wykorzystać specjalną mieszankę do storczyków dostępną w sklepach lub wykonaną samodzielnie – z drobnej kory sosnowej, styropianu, liści bukowych, mchu torfowca oraz tłucznia ceglanego.

Wilgotność powietrza

Miltonia lubi wilgoć nie tylko w glebie, lecz również w powietrzu, wobec czego warto raz dziennie spryskać ją wodą, dzięki czemu zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu.

Temperatura

Roślina ta znakomicie rozwija się w temperaturze pokojowej, jednak w czasie wegetacji potrzebuje urozmaicenia oraz zmian temperatur w systemie dobowym – w dzień lubi ciepło, zaś w nocy temperaturę w okolicach 18 stopni. W związku z tym z powodzeniem można w czasie lata przechowywać ją na dworze. Powinniśmy jednak pamiętać, że roślina ta nie powinna być narażona na długotrwałe nasłonecznienie – zdecydowanie lepiej czuje się w nieco zacienionych miejscach.

Uprawa miltonii początkowo może wydać się skomplikowana, jednak łatwo przyzwyczaimy się do zabiegów, które przy naszej roślinie musimy wykonywać regularnie. Z pewnością odwdzięczy sie nam ona latem i jesienią, wypuszczając piękne, duże i kolorowe kwiaty.

Data publikacji: 21.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Uprawa i pielęgnacja miltonii