Produkty

Wilec purpurowy jako przykład ozdoby na pergolę

Wilec purpurowy jako przykład ozdoby na pergolę

Wilec purpurowy to roślina idealna do dekoracji ogrodowych pergoli, balkonowych skrzyń, poręczy, słupków, ogrodzeń. Jak ją pielęgnować? Oto kilka cennych wskazówek.

kwiat wilcaWilec to roślina z rodziny powojowatych Convolvulaceae. Występuje w Ameryce Południowej oraz Środkowej, ale dobrze czuje się także u nas.

Pięknie prezentuje się w rozbudowanych kompozycjach roślinnych na pergolach, gdzie rozrasta się nawet do 3 m długości i 1 metra szerokości.

Charakterystycznym elementem rośliny są liście o sercowatym kształcie, które mają delikatnie błyszczącą powłokę oraz bardzo delikatne, wiotkie i cienkie pędy.

Wszystko o kwitnieniu

Wilec kwitnie stosunkowo długo, bo od lipca do września. Ma zjawiskowy wygląd – jego kwiaty mają ciekawą barwę karminowo-fioletową, białą lub niebieską. Niestety, kwiaty te otwierają się stosunkowo rzadko, tylko w pochmurne dni, natomiast w ciepłe albo wczesnym rankiem, albo wieczorem.

Wszystko o pielęgnacjiwilec

Wilec purpurowy lubi glebę żyzną, w której występują duże ilości wapnia. Lubi też słońce, dlatego do jego wysiewu wybierajmy miejsca dobrze nasłonecznione.

Idealny okres wysiewu rośliny to połowa maja. Wówczas nasiona wilca wysiewamy bezpośrednio do gruntu, w odległości co 10 cm (najlepiej po 2-3 ziarna).

Oczywiście pamiętajmy o systematycznym podlewaniu rośliny, zarówno na etapie przyrostu, jak i późniejszym, gdy roślina jest już dobrze rozwinięta.

Jeśli nasz wilec nie rośnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli, najlepiej podreperujmy jego wzrost wieloskładnikowym nawozem.

Wszystko o zastosowaniu

Wilce pięknie prezentują się na pergolach. Mają bowiem naturę pnączy, które wiją się na wysokość kilku metrów. Dzięki temu tworzą na naszych balkonach lub w ogrodach idealną przesłonę dla miejsc, których nie chcemy pokazywać.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wilec purpurowy jako przykład ozdoby na pergolę