Produkty

Wszystko o roślinach dnia krótkiego

Wszystko o roślinach dnia krótkiego

Jeśli szukamy rośliny, która ożywi nasz ogród lub wnętrze w czasie jesieni lub zimy, warto wybrać kilka gatunków roślin dnia krótkiego. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są rośliny dnia krótkiego?

Rośliny, których rozwój w dużej mierze zależy od proporcji światła i ciemności w czasie doby, nazywamy fotoperiodycznymi. Należą do nich rośliny dnia krótkiego, długiego i obojętne. Pierwsze z nich charakteryzują się prawidłowym rozwojem i kwitnieniem przy ograniczonej ilości światła słonecznego w ciągu dnia. TopinamburSpowodowane jest to tym, że właśnie nocą powstają substancje, które rozpoczynają ewokację, która w efekcie pozwala roślinie zakwitnąć. Okazy flory tego typu zakwitną tylko wtedy, gdy dni będą wystarczająco krótkie, a poziom światła będzie minimalny przez około 8-10 godzin na dobę. Z tego względu rośliny dnia krótkiego pozwolą ubarwić ogród lub donice w czasie jesieni – mogą być tez hodowane w czasie lata, jednak aby zakwitły, należy zastosować sztuczne zacienianie roślin. Pamiętajmy, żeby przeprowadzać zacienianie regularnie i unikać sztucznego oświetlenia, które może zaburzyć ten proces.

Gatunki roślin dnia krótkiego

Do tej grupy roślin można zaliczyć zarówno gatunki uprawne (jak np. ryż, kukurydzę lub tytoń), jak i ogrodowe (topinambur, astry) czy też doniczkowe (np. szlumbergerę, hippeastrum, wilczomlecza, begonię zimową, chryzantemy, fiołka alpejskiego czy poinsecję, zwaną gwiazdą betlejemską). Wiele z nich można hodować, samodzielnie ustalając termin ich kwitnienia poprzez regularne, konsekwentne zacienianie. Oto kilka popularnych roślin dnia krótkiego.

Chryzantemy są popularnymi kwiatami ozdobnymi, które można hodować zarówno w doniczce w domu, gdzie oczyszczają powietrze, czy na balkonie, a także jako kwiaty gruntowe. Mają wiele odmian o kolorowych, bardzo dekoracyjnych kwiatach. Są często stosowane jako jesienna, wielobarwna dekoracja ogrodów i tarasów, Łopatka ogrodowagdyż najpiękniejsze są wtedy, gdy większość roślin już przekwitła.

Topinambur, zwany słonecznikiem bulwiastym, ziemną gruszką lub karczochem jerozolimskim, to roślina dekoracyjna, która ma wiele innych zastosowań np., jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt lub podłoże do hodowli boczniaków. Jego bulwy bywają używane jako alternatywa dla ziemniaków, gdyż dzięki zawartości inuliny mogą być spożywane przez diabetyków. Ponadto zawierają wiele cennych substancji, które pozwalają regulować trawienie i są wskazane dla tych, którzy dbają o linię. Są też coraz częściej stosowane do wytworzenia biogazu, brykietu lub do produkcji etanolu. Topinambur posiada efektowne, żółte kwiaty, które zwykle pojawiają się późnym latem lub jesienią.

Szlumbergera, zwana też kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem, jest efektownym kwiatem zwykle hodowanym w doniczkach, który kwitnie w czasie zimy. Najlepiej rośnie w chłodnych pomieszczeniach o umiarkowanym oświetleniu (bez ekspozycji na pełnym słońcu). Już pod koniec lata należy ograniczyć podlewanie rośliny i umiarkowanie ją zasilać w wodę do czasu, aż pojawią się pąki kwiatów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
22.01.2016
Zapomnieliście o żurawce :) ja mam pełno, zawsze czerwona.

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o roślinach dnia krótkiego