Produkty

Z czego wykonać osłonki na doniczki

Z czego wykonać osłonki na doniczki

Dostępne obecnie w sklepach doniczki służą nie tylko za przydatne akcesoria, ale także za dekorację. Wykorzystana do ich produkcji paleta barw i bogate wzornictwo sprawiają, że nie potrzebują one oprawy w formie osłonek. Te przydają się jednak wtedy, gdy jesteśmy w posiadaniu starych, sfatygowanych już donic. Z czego wykonać osłonki, by były niepowtarzalne?

Osłonka na doniczkę pozwala na ukrycie nieestetycznie wyglądającej donicy i ustawionej pod nią podstawy. Ułatwia więc przenoszenie rośliny, ale jest także elementem decydującym często o estetyce całej ozdoby. W sklepach znajdziemy wiele pięknych osłonek, lecz nie musimy sięgać po tego typu produkty. Do wykonania osłonek wykorzystamy bowiem liczne akcesoria, które mamy pod ręką.

Donica z osłonkąZa osłonkę może posłużyć np. plastikowy pojemnik po serku czy innych delikatesach dopasowany do rozmiaru naszej doniczki. Oczywiście samo plastikowe pudełko nie będzie prezentowało się zbyt pięknie. Warto więc dodać mu uroku, oklejając np. sznurkiem, a od środka ścieląc tkaniną lub bibułą – wystarczy wywinąć ją na zewnątrz pojemnika i przewiązać wstążką, by oryginalna osłonka była gotowa.

Kolejna propozycja to ukłon w stronę stylu eko i miłośników natury. Do jego realizacji wystarczą nam patyki o podobnej długości, sznurek i ewentualnie klej aplikowany na gorąco. Patyczki związujemy ze sobą kolejno tak długo, aż stworzą całość odpowiadającą długością obwodowi doniczki. Następnie owijamy nimi donicę i związujemy oba końce. Aby spomiędzy patyczków nie prześwitywała donica, możemy wcześniej okleić jej zewnętrzne ścianki kawałkami płótna.

Jeżeli z kolei posiadamy umiejętności manualne, osłonkę możemy wypleść – w tym celu wykorzystajmy np. stare gazety. Skręcone z nich rurki pozwolą na wykreowanie osłonki dowolnej wielkości, którą dodatkowo będziemy mogli pomalować na nasz ulubiony kolor.

Szklane naczynia, które często zdobią samotnie nasze regały i półki, w roli osłonek sprawdzą się idealnie. Aby jednak przez przezroczyste szkło nie były widoczne Doniczkanieładne donice, warto nieco je upiększyć. Do środka szklanego naczynia możemy więc wsypać ozdobne kamyki czy ziarna kawy. Jeśli stojąca wewnątrz donica jest idealnie dopasowana rozmiarem do osłonki, pomiędzy ścianki obu pojemników możemy włożyć też zdjęcie z prywatnego albumu lub dowolne, odnalezione na przykład w internecie i wydrukowane.

Osłonkę na doniczkę zrobimy również na szydełku. W ten sposób nie tylko udekorujemy wnętrze, ale także nieco je ocieplimy.

To tylko kilka pomysłów na to, jak niewielkim kosztem stworzyć nietypowe osłonki na doniczki. Przydatne w tym celu okażą się liczne przedmioty, które leżą niepotrzebne na dnie naszych szaf, w garażach czy na strychach. Z pewnością w roli osłonek sprawdzą się także puszki, koszyki czy skrzynki. Wykonamy je również z masy solnej, sklejki czy drewna, a także dorobimy do nich kółka. Do dekoracji zaś możemy wykorzystać niemal wszystko: tkaniny, gazety, sznurki, koraliki, wstążki, guziki, korki, filc, koronkę czy farby. W ten sposób stworzymy osłonki, których nie znajdziemy na żadnym innym parapecie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Z czego wykonać osłonki na doniczki