Produkty

Cissus

Łac. Cissus

Cissus

Cissus, z łac. Cissus, zwany również cisusem, jest rodzajem roślin z rodziny winoroślowatych, naturalnie występującym w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Przybiera formę pnącza o zdrewniałej łodydze. Cissus jest zimozielony, ale ze względu na swoje sub i tropikalne pochodzenie wykazuje dużą wrażliwość na zimno.

Ta długoletnia roślina w wieku 5 lat może osiągnąć około 3-10 m wysokości. Kwiaty występujące latem są niepozorne i mają lekki zielonkawy kolor. Większość gatunków cissusa ma wąsy czepne, które ułatwiają roślinie pięcie się. Liście są pojedyncze lub dłoniasto złożone, zazwyczaj bardzo ozdobne; są rozłożone naprzeciw kwiatostanów lub wąsów. Mogą występować w różnych odcieniach, a nawet barwach. Niektóre gatunki cissusów mogą przybierać formę krzewów lub bylin o nabrzmiałej łodydze pełzającej po gruncie. Wśród tego rodzaju można znaleźć aż 350 gatunków roślin, które są przystosowane do życia w bardzo odmiennych warunkach – niektóre zasiedlają wilgotne lasy tropikalne, inne są sukulentami, które doskonale radzą sobie w warunkach bardzo suchych i gorących.

Cissus powinien być uprawiany na dobrze oświetlonym i dość ciepłym stanowisku, ale zniesie również cień. Zaleca się uprawę domową, gdyż większość gatunków nie przetrwa spadku temperatury poniżej 7-12°C. Wiosną i latem należy nawozić roślinę. Cissus powinien być podparty ramką; może być również wykorzystany do osłaniania ściany czy kraty lub swobodnie zwisać z pojemnika umieszczonego pod sufitem czy na półce. Regularne łamanie młodych pędów zapewnia utrzymanie rośliny w należytej wielkości. Cissusy mimo że nie są odporne na mróz, cechują się dość sporą wytrzymałością i łatwo adaptują się do wielu warunków.

Roślinę tę można łatwo rozmnożyć poprzez pobieranie latem pół-zdrewniałych sadzonek pędowych.

Cissusy głównie spełniają funkcje ozdobne, doskonale nadając się do uprawy pojemnikowej; mogą stanowić dekoracje wszelkich pomieszczeń mieszkalnych, biur czy klatek schodowych. Niektóre gatunki są uważane za rośliny lecznicze i mogą być wykorzystywane jako suplementy diety – np. Cissus verticillata i quadrangularis.

Data publikacji: 16.01.2017